16 Aralık 2016 Cuma

CE BELGESİ

CE MARKAYA GENEL BAKIŞ Avrupa Birliği pazarında satılacak bir ürün, AB Direktiflerinin bir veya daha fazlasının kapsamına girmesi halinde CE İşaretini taşımak için yasal zorunluluktur. "CE" ismi, "Avrupa'ya Uygunluk" anlamına gelen Fransızca  sözlerinin baş harflerinden alınmıştır. Bu yönetmelik, üreticileri ürünleri, ambalajı ve ürünle ilgili herhangi bir belgede CE işareti kullanmalarını zorunlu kılar.

CE belgesi, üreticilerin belirli standart ve gereksinimleri karşılama yükümlülüğü altına girdiklerinde üreticilerin ürünündeki temel kalite ve güvenlik standartlarına uymasını sağlar. CE İşareti (işareti) birçok kullanıcı tarafından kaliteli bir sembol olarak bilinir; CE Belgesi  ürünler amaçlarına uygun şekilde kullanılırsa, diğerlerinde insan ve hayat güvenliğine, bitki ve hayvan varlığına ve çevreye zarar vermeyeceğini gösterir Kelimeler, ürün güvenli bir üründür Bu bir işarettir.

CE belgesi, Avrupa Birliği'nde üretilen ve AB Yönergelerinden biri veya daha fazlası tarafından kapsanan tüm ürünler için gerekse AB dışındaki ülkelerdeki ürünlerin AB içinde satışı için de bir gerekliliktir. Bu nedenle, CE İşareti, AB dışında üretilen ürünlerde bir "pasaport" dur.

Düşük riskli ürünler (örneğin bazı makineler), direktifin emniyet gereklerine uyumu imalatçının kendisi tarafından test edilebilir ve CE işareti imalatçı tarafından imalatçı tarafından bu ürünler hakkında verilen uygunluk beyanına bağlı olarak ürüne eklenir.

Yüksek riskli ürünler (örneğin bazı tıbbi cihazlar ve bazı makineler), Avrupa Birliği Resmi Gazetesinde yayımlanmış yetkili test ve sertifikasyon kuruluşları tarafından (Onaylanmış kuruluşlar) test edilmelidir. Onaylanmış kuruluşun bu incelemeyi talep etmesi üzerine, imalatçı CE işaretini ürününe ekler. Ce Belgesi hakkında Daha Fazla Bilgi için Bakınız http://www.sistempatent.com/belgelendirme/ce-belgesi/ce-belgesi-hakkinda/ce-belgesi-nedir.aspx

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder